Nie od dziś dziś wiadomo, że odpowiednia dieta stanowi jeden z kluczowych czynników wpływających na zachowanie dobrego zdrowia oraz samopoczucia. Niezwykle ważne jest żywienie osób starszych. Ze względu na charakterystyczne dla wieku podeszłego choroby przewlekłe, dieta każdego seniora powinna być idealnie do niego dostosowana.
Żywienie osób starszych a dobre zdrowie
Zdrowie każdego człowieka jest aż w 50 procentach zależne od prowadzonego stylu życia oraz prawidłowego odżywiania się. Osoby, które się prawidłowo odżywiają są znacznie mniej narażone na przewlekłe choroby. Pośród wielu z nich można wymienić chorobą wrzodową żołądka, nadciśnienie, cukrzycę oraz choroby krążenia.
Istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju tych schorzeń jest nieprawidłowa dieta. Właściwe żywienie jest bez wątpienia niezwykle ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia poszczególnych schorzeń wieku starczego.
U osób w starszym wieku zazwyczaj występują braki w uzębieniu. Powoduje to, że posiadają one duże kłopoty z gryzieniem oraz przeżuwaniem pokarmu. Ta niedogodność bardzo często przyczynia się do tego, że seniorzy jedzą w samotności oraz nie mają sił na przygotowywanie apetycznych posiłków. Tymczasem nieprawidłowe odżywanie może poważnie odbić się na ich zdrowiu.
Podstawowe zasady żywienia osób starszych
W celu zachowania dobrego zdrowia każda osoba w starszym wieku powinna przestrzegać podstawowych zasad zbilansowanej diety. Niezwykle ważną rolę odgrywa spożywanie w ciągu dnia 4 – 5 niewielkich posiłków.
Częste odżywianie we właściwych proporcjach pozwala zapobiegać napadom głodu, a układ trawienny dobrze pracuje. Niezwykle ważne jest także to, aby posiłki były przygotowywane ze świeżych produktów, a przynajmniej jeden z nich powinien być ciepły.
W ciągu dnia każdy senior powinien także pić co najmniej dwa litry płynów. Najlepiej jeśli będzie to woda mineralna. Podczas upałów ilość spożywanych płynów można zwiększyć do trzech litrów.
Dieta bogata w błonnik, wapń oraz węglowodany
Każda dieta seniora powinna zawierać dużo owoców i warzyw. Są one bowiem źródłem błonnika oraz wielu cennych witamin i minerałów. Poszczególne warzywa powinny być gotowane na parze, a owoce rozdrabniane i przecierane na soki. Doskonałym źródłem węglowodanów są produkty pełnoziarniste, takie jak: ciemne pieczywo, kasze oraz makarony.
Ważnym składnikiem w diecie starszych osób jest wapń, który odpowiada za zdrowie kości. W związku z tym każdy senior powinien pić dużo mleka, kefiru oraz często spożywać jogurty. Niezwykle ważne jest także to, aby ograniczyć ilość soli oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.
Prawidłowe żywienie osób starszych jest niezwykle ważne. Dzięki temu mogą on cieszyć się lepszym zdrowiem oraz przez długi czas korzystać z uroków życia.