Produkcja wyrobów spożywczych nie należy do najłatwiejszych gałęzi biznesu. Jeśli jednak dobrze się za to zabrać, można liczyć na pokaźne dochody. Każda duża firma zajmująca się przetwórstwem owocowo warzywnym zaczynała od założenia niewielkiego gospodarstwa. Dziś możemy pójść nieco na skóry, co przy ogólnej kalkulacji, może być bardziej opłacalne.
Czym jest przetwórstwo owocowo warzywne?
Przetwórstwo owocowo warzywne to działalność, która polega na produkcji wyrobów takich jak: soki owocowe i warzywne, napoje, nektary, dżemy, powidła, konfitury, marmolady, wina, konserwy warzywne, miód pitny, marynaty owocowe oraz susz.
Aby móc prowadzić taką formę działalności konieczne jest dysponowanie pomieszczeniami, które spełniają szereg wymogów sanitarno-higienicznych.
Jakie są wymogi formalne?
Wymogi sanitarne i higieniczne to absolutna podstawa w każdym biznesie, którego działalność polega na wyrobie produktów spożywczych. Oczywiście nie są to jedyne kwestie formalne, których należy dopilnować.
Przedsiębiorca musi doskonale wiedzieć w jakiej formie chce prowadzić swoje przetwórstwo owocowo warzywne. Wybór formy działalności zwykle uzależniony jest do tego, na jaką skalę chce działać dana firma. Do wyboru mamy jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną oraz spółki handlowe z wyjątkiem spółki partnerskiej.
Przetwórstwo owocowo warzywne – jak dobrze zarządzać przedsiębiorstwem?
Przedsiębiorstwo przetwórstwa owoców i warzyw musi mieć bardzo dobrze rozwiniętą strukturę organizacyjną. Takie przedsiębiorstwo poddawane jest częstym i drobiazgowym kontrolą, dlatego konieczne jest, aby nie dopuścić do jakichkolwiek uchybień związanych z higieną i bezpieczeństwem pracy.
Kluczową kwestią w prowadzenia takiego biznesu jest znalezienie dobrego dostawy. Coraz większą popularnością cieszą się gospodarstwa ekologiczne, które uprawiają owoce i warzywa bez zbędnych substancji chemicznych. Coraz więcej osób zwraca na to uwagę i oczekuje, że produkty, które kupuje, będą w pełni bezpieczne, pyszne i przede wszystkim zdrowe.