Zasady diety niskoenergetycznej

Zdrowa żywność

Każda osoba chcąca schudnąć, słyszała o diecie niskokalorycznej. Jest to dieta o najlepszym działaniu. Szybkie i długotrwałe efekty zachęcają do wypróbowania diety o niskiej kaloryczności. Głównie, niskokaloryczna dieta bazuje na odpowiednich proporcjach składników odżywczych. Odpowiednio zbilansowane posiłki będą smaczne, odżywcze i wartościowe.

Zbilansowane posiłki na diecie

By zdrowo i efektywnie zredukować zbędne kilogramy, trzeba zbilansować dietę. Dieta niskokaloryczna opiera się na 15–25 proc. energii w postaci białka, 45–65 proc. z węglowodanów, a 20–35 proc. kalorii z tłuszczu. Do tego 20–35 g błonnika dziennie.

Tak skonstruowane menu będzie w sposób prawidłowy odżywiać organizm. Są to składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju, funkcjonowania i wzrostu organizmu. Bez odpowiednio skonstruowanej diety nie będziemy mieć siły na codzienne funkcjonowanie, aktywność fizyczną, czy też chodzenie do pracy.

Efekty oraz rezultaty

Każda redukcyjna dieta przynosi efekty. Najpierw jest to zmniejszenie tkanki tłuszczowej, utrata kilogramów oraz uzyskanie proporcjonalnej sylwetki. Następnie pojawia się poprawa zdrowia i samopoczucia. Ciśnienie tętnicze zostaje obniżone, zmniejsza się ryzyko występowania cukrzycy typu II oraz miażdżycy.

W celu utrzymania efektów należy odpowiednio się odżywiać nawet po zaprzestaniu stosowania ścisłej diety. Zakończona dieta niskokaloryczna musi wiązać się ze stopniowym zwiększeniem kaloryczności produktów. Dzięki temu piękną sylwetkę utrzymamy przez dłuższy czas.

Przeciwwskazania do stosowania diety redukcyjnej

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią muszą przyjmować więcej kalorii, niż tylko 1500 kcal dziennie. Dlatego kobiety w tym stadium muszą zrezygnować z diety niskokalorycznej. Ponadto osoby chore na nowotwory, osoby starsze także nie powinny zmniejszać kaloryczności swoich posiłków.

Mimo tego, że zalet stosowania każdej diety jest dużo, to jednak trzeba mieć umiar. Po redukcji należy adekwatnie pilnować tego, co się je i w jakich ilościach. Nie utrzymamy efektów diety, jeśli z 1500 kcal dziennie nagle zaczniemy dostarczać do organizmu dwa razy więcej. Stopniowe zwiększanie kalorii oraz kontynuacja uprawiania sportu nie doprowadzi do efektu jo-jo.