Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup alkomatu do prywatnego użytku. Dzięki temu urządzeniu mogą oni czuć się bezpiecznie. Mają pewność, że nie wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu. Korzystanie z alkomatu jest proste i wygodne. Nikt zatem nie powinien mieć z tym problemów. Na rynku dostępne są różne modele tego urządzenia. Czym zatem kierować się przy zakupie?
Jak działa alkomat?
Alkomat to urządzenie, które wykonuje pomiar ilościowej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu określa się stężenie alkoholu we krwi. Najważniejszym elementem tego urządzenia jest sensor, czyli element czuły na alkohol. Samo badanie alkomatem jest bardzo proste. Polega na wdmuchnięciu powietrza przez ustnik. Już po krótkiej chwili urządzenie wyświetli wynik pomiaru.
Rodzaje alkomatów
Na rynku dostępne są różne typy alkomatów. Najczęściej stosowane są alkomaty półprzewodnikowe oraz alkomaty elektrochemiczne. Urządzenia półprzewodnikowe mają jednak jedną wadą. Są one czułe na czynniki zewnętrzne. W związku z tym nie powinno się nimi wykonywać pomiaru po zjedzeniu posiłku czy po spaleniu papierosa. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się alkomaty elektrochemiczne, gdyż są odporne na wszelkie czynniki zewnętrze. Są bardzo dokładne i precyzyjne.
Wybór alkomatu
Kupując alkomat, uwagę zwrócić należy na kilka elementów. Jednym z nich jest typ zastosowanego czujnika powietrza. Warto wybrać takie urządzenie, które informuje, ile jeszcze powietrza należy wdmuchać. Dzięki temu korzystanie z alkomatu jest łatwiejsze. Dobrze będzie wybrać także taki alkomat, który posiada dość duży sensor. Im jest on bowiem większy, tym pomiar jest precyzyjniejszy. Nowoczesne alkomaty informują także o tym, ile pomiarów zostało już wykonanych. To ważne, ponieważ każdy alkomat co jakiś czas musi być kalibrowany. Dzięki takiej informacji wiadomo jest, kiedy oddać urządzenie do kalibracji.
Dokładne alkomaty z atestem
Dobry alkomat to taki, który jest precyzyjny i niezawodny. Warto zatem sięgać po modele sprawdzone, a w szczególności po Alkomaty z atestem. Można mieć wówczas pewność, że wynik pomiaru, jaki wskazuje urządzenie, jest prawdziwy i dokładny. Ma to ogromne znaczenie pod kątem bezpieczeństwa.