Problem braku chęci jedzenia przez najmłodszych dotyka niemal każdego rodzica. Prędzej czy później przychodzi moment, kiedy dziecko zaczyna grymasić, odmawiać spożycia posiłku, a w skrajnych przypadkach nawet wypluwać jedzenie. Rodzice zaczynają się martwić i szukać pomocy u specjalistów. Czasem jednak rozwiązanie może być bardzo proste.
Urozmaicanie posiłków
Dania dla niejadka powinny zachęcać go do ich spożycia. Można tego dokonać za pomocą kolorowego dekorowania posiłków, tworząc fantazyjne kompozycje. Wielu rodziców układa z jedzenia zwierzątka, co sprawdza się doskonale, lecz tak naprawdę nie ma tu żadnych granic. Jeśli dziecko uwielbia jakąś postać z bajki, może warto stworzyć ją z warzyw czy owoców?
Zwykłe kanapki staną się dla maluchów zdecydowanie bardziej apetyczne, gdy znajdą się na nich kolorowe warzywa. Zwłaszcza jeśli układają się z nich jakieś zwierzaki czy ciekawe postacie. Czasami to te najprostsze rozwiązania sprawdzają się najlepiej. Warto więc zacząć od urozmaicania posiłków, co już może całkowicie wyeliminować problem.
Dania dla niejadka na słodko
Dzieciaki wprost uwielbiają słodkości. Dania w postaci naleśników, racuchów czy pierogów z owocami to doskonały pomysł na zachęcenie do spożycia posiłku, a dodatkowo zapobieganie późniejszym prośbom o batona czy cukierka.
Warto tu jednak uważać na cukier, a najlepiej, zamiast niego stosować zdrowe zamienniki, które nie będą powodowały próchnicy i działały uzależniająco.
Do dań dla niejadka na słodko można wykorzystywać owoce takie jak: truskawki, wiśnie, owoce leśne, jabłka, cytrusy, ananasy i wiele innych. Oprócz wspaniałych doznań smakowych zapewnią one dziecku porcję niezbędnych witamin.
Wspólne gotowanie – chętniejsze spożywanie
Dzieciaki bardzo lubią pomagać w kuchni podczas przygotowywania posiłków. To świetny sposób na to, by zachęcić niejadka do spożycia swojej porcji jedzenia. Wspólne gotowanie to dla malucha nie tylko nauka, ale także zabawa i zainteresowanie tym, jak przyrządzone danie będzie smakowało. Ze zwykłej, dziecięcej ciekawości, maluchy będą chciały zjeść posiłek, w którego przygotowaniu mieli swój wkład.
Każdy bezpieczny pomysł zaangażowania dziecka w wykonanie razem jedzenia będzie dobry. Warto wybierać przepisy proste oraz takie, w których maluszek będzie mógł wykonać je według własnych upodobań. Idealnym przykładem jest pizza. Rodzic może samodzielnie wykonać spód, po czym pozwolić dziecku wybrać ulubione składniki i wspólnie udekorować nimi pizzę. Wspólne gotowanie to także zacieśnianie więzi i rozwijanie pewnych cech zarówno u dziecka, jak i rodzica.