Zakwas buraczany czyli zdrowa alternatywa i pomysł na przetwory z buraków

Przepisy

Buraki to warzywa znane i jedzone od lat. Przypisuje się im właściwości zdrowotne, dlatego włącza się je do diety dzieci i kobiet w ciąży. Jednym ze sposobów na smaczne przygotowanie buraków z korzyścią dla samopoczucia jest zakwas buraczany.

Zastosowanie zakwasu buraczanego

Zakwas z buraków to ciekawy pomysł na przetwory z buraków. Można na jego bazie ugotować smaczny barszcz, kiedy nie chcemy sięgać po gotowy koncentrat ze sklepu i zdecydowanie bardziej cenimy to, co sami przygotowaliśmy. Wówczas zakwas z półki w domowej spiżarni to idealne rozwiązanie.Wiele osób posiada własne warzywa, które hoduje w ogródku. Ich zaletą jest fakt, że nie posiadają nawozów i są o wiele zdrowsze. Warto na ich bazie przygotować smaczny zakwas, który sprawdzi się przez całą zimę, także jako baza do przygotowania wigilijnego barszczyku z uszkami.

Właściwości zdrowotne zakwasu buraczanego

Buraki uważane są za zdrowe i pożywne warzywa. Od lat przypisuje się im liczne właściwości prozdrowotne. Medycyna niekonwencjonalna wskazuje, że stanowią nie tylko bazę na ciekawy pomysł na przetwory z buraków, ale też warzywo w sam raz dla anemików. Posiadają bowiem duże ilości łatwo wchłanianego żelaza.Buraki to też warzywo, po jakie sięgają osoby, które chcą obniżyć ciśnienie krwi.

Uważa się, że mają one wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu chorób poprzez zawarte w nich witaminy i składniki mineralne. Medycyna ludowa podaje, że buraki przeciwdziałają też niebezpiecznemu zwapnieniu naczyń krwionośnych. Znajdziemy w nich też kwas foliowy – istotny składnik diety kobiet w ciąży i tych, które planują zajście w ciążę.

Przygotowanie zakwasu z buraków na zimę

Popularny pomysł na przetwory z buraków w formie zakwasu to szybkie i łatwe danie, które z powodzeniem poleży na półce w spiżarni przez wiele miesięcy. Do przygotowania zakwasu potrzeba warzyw oraz dodatków, takich jak: czosnek, liście laurowe, gorczyca, ziele angielskie, woda i sól.Buraki należy oczyścić, umyć i pokroić na kawałki. Sól miesza się z wodą, tworząc zalewę, do której trafi też pokrojony czosnek. Wszystko to wkłada się do wyparzonego naczynia. Gotowe buraczki na koniec należy wymieszać drewnianą łyżką. Zakwas przykrywa się szczelnie i zakłada gumkę, by nie wpadły do niego żadne zanieczyszczenia. W ten sposób możliwy jest nienaruszony proces fermentacji, w trakcie którego uzyska się smaczny i zdrowy zakwas. Należy codziennie do niego zaglądać i mieszać, dbając też o to, by temperatura pomieszczenia w którym się znajduje nie była zbyt wysoka.