Jakość artykułów spożywczych, jakie spożywamy, zależy w znacznej mierze od tego jak są one przechowywane. Zarówno produkty, jakie kupujemy w sklepach, jak i dania zamawiane w restauracji muszą zostać w odpowiedni sposób zapakowane. Do tego celu najczęściej wykorzystywane są opakowania jednorazowe.
Do czego służy opakowanie jednorazowe?
Podstawową funkcją opakowań oraz naczyń jednorazowych jest przechowywanie produktu, jaki się w nich znajduje. Opakowanie ma umożliwić przechowywanie danego artykułu spożywczego w optymalnej dla niego temperaturze, przy zachowaniu jego konsystencji oraz właściwości takich jak smak i zapach. Opakowania jednorazowe mają także pozwolić na transport produktu, często na znaczne odległości oraz zapewnić jego ochronę przed uszkodzeniami oraz działaniem czynników zewnętrznych. Funkcja ochronna jest szczególnie istotna w przypadku produktów kruchych lub szczególnie wrażliwych (jak na przykład jaja kurze) oraz płynów. Opakowania jednorazowe spełniają także funkcję reklamową. Ich powierzchnia wykorzystywana jest do opisywania cech produktu, jaki się w nich znajduje.
Gdzie używa się opakowań jednorazowych?
Są one powszechnie stosowane zarówno w gastronomii jak i handlu artykułami spożywczymi. Większość produktów, jakie widzimy na pułkach sklepowych opakowane jest właśnie w taki sposób. Dotyczy to zarówno produktów przetworzonych, jak i świeżych. W opakowania takie musi zostać zaopatrzona każda cukiernia, piekarnia czy dowolna inna firma zajmująca się handlem produktami spożywczymi. Zapotrzebowanie na opakowania oraz naczynia jednorazowe takich podmiotów najczęściej zaspokaja bezpośrednio hurtownia opakowań. W przemyśle gastronomicznym naczynia jednorazowe sprawdzają się w przypadku cateringu lub restauracji oferujących dowóz jedzenia – tutaj szczególnie użyteczne są opakowania zamykane hermetycznie, które umożliwiają utrzymanie temperatury posiłku podczas transportu.
Opakowania oraz naczynia jednorazowe oprócz przechowywania produktów spożywczych spełniają szereg innych funkcji. To właśnie one przyczyniają się do tak szybkiego rozwoju rynku żywności. Są one powszechnie stosowane w gastronomii oraz handlu artykułami spożywczymi i obecnie stanowią ich nieodłączny element.