Kiedy dziecko okazuje się być niejadkiem, wielu rodziców wpada w panikę i zaczynają snuć wizję tego, jak fatalne w swoich skutkach może być wyżej wspomniane zaburzenie. Jak się jednak okazuje nie taki diabeł straszny, jak go malują i wystarczy tylko kilka ciekawych pomysłów, aby rozbudzić w maluchu chęć do próbowania. W tym artykule omówimy ciekawe dania dla niejadka.
Kolorowe koktajle
Pierwszym z pomysłów na dania dla niejadka, będą kolorowe koktajle. Wyżej wspomniane są odżywcze i niewątpliwie sycące. Warto jednak zadbać o ich ciekawe walory smakowe, które zachęcą malucha do ich regularnego picia.
Świetnym pomysłem mogą okazać się koktajle na bazie owoców i niektórych warzyw. Dzięki nim dziecko będzie miało zapewnioną solidną porcję witamin, a dodatkowo może okazać się, że przyczynią się do pobudzenia jego apetytu.
Pomysłowe kanapki
Zwykła kanapka z szynką raczej nie będzie zbyt kusząca dla niejadka. Jeśli jednak zadbamy o jej odpowiednie udekorowanie, wówczas może okazać się, że zje ją ze smakiem. Zadbajmy wtedy o produkty, które lubi nasza pociecha. Jeżeli np. woli owoce od warzyw, to przygotujmy dla niej owocowe kanapki. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast szynki i pomidora pokryły ją banan i truskawki.
Ważne jest również to, aby zaangażować dziecko w przygotowanie posiłku. Dajmy mu również wybór – niech samo zdecyduje z czym najlepiej smakowały mu będą kanapki – wtedy chętniej je zje.
Pojedyncze składniki
Sposobem na to, żeby maluch zjadł posiłek jest spowodowanie, aby okazał się on dla niego interesujący. W takiej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, aby z pojedynczych składników układać różnorodne wzory i postacie, a następnie je konsumować
Dobrym rozwiązaniem, jest również próbowanie produktów z zamkniętymi oczami i zgadywanie co takiego miało się w ustach. Dzięki temu może okazać się, że dziecko zje dużo więcej produktów, niż zrobiłoby to w przypadku standardowego spożywania obiadu.
Coś na słodko
Jak wiadomo, niemal każde dziecko lubi słodki smak. W związku z tym można wykorzystać ten fakt i przygotowywać dla niego pokarmy, które takowym będą się odznaczały. Słodkie nie zawsze musi oznaczać niezdrowe, a wręcz przeciwnie. W związku z tym usmażmy naleśniki, posmarujmy je pastą orzechową lub daktylową. Dodajmy do nich polewę owocową. Taki posiłek będzie odznaczał się zarówno bogatymi walorami smakowymi, jak i bogactwem witamin.
Pozwólmy dziecku cieszyć się jedzeniem, a nie przyczyniajmy się do tego, że stanie się ono dla niego przykrym obowiązkiem i powodem łez. Ponadto miejmy na względzie fakt, że posiłki spożywane w stresie mają negatywny wpływ na zdrowie.