Źle zaaranżowana mała kuchnia to codzienny koszmar przygotowywania posiłków w pomieszczeniu, które jest niefunkcjonalne. Bardzo ważne jest takie zaplanowanie kuchni, by nie tylko elegancko wyglądała, ale również była praktyczna. Jak zaaranżować małą kuchnię na ergonomiczne pomieszczenie?
Wykorzystać powierzchnię
Dobre aranżacje małej kuchni opierają się na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni. W sytuacji, gdy liczy się każdy metr warto dobrze przemyśleć dostępne rozwiązania.
Nie jest obiecującym pomysłem stosowanie zabudowy do samego sufitu. Jest to pomysł na utworzenie maksymalnej ilości szafek, których w kuchni zawsze jest za mało, ale takie rozwiązanie wyłącznie zmniejszy optycznie kuchnię, która stanie się przytłaczająca.
W małej kuchni warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Wykorzystanie szkła zmatowionego lub półprzezroczystego tworzywa sztucznego pozwoli na uzyskanie bardziej przestronnego wnętrza. Bardzo ważne jest również światło, które odbijając się od powierzchni da wrażenie rozległej przestrzeni oraz jasnego pomieszczenia.
Sprytne rozwiązania
Aranżacje małej kuchni trzeba sprytnie zaplanować. Składany stolik, miejsce, gdzie można powiesić krzesła, szafka na kółkach, czy zastosowanie relingów na kubki to rozwiązania, które pomogą powiększyć kuchnię, a jednocześnie sprawią, że wszystkie niezbędne elementy wystroju się tam znajdą.
Bardzo ważne jest zastosowanie półek, które również pozytywnie wpłyną na odbiór kuchni. Należy jednak pamiętać, że kuchnia nie może być zagracona. Należy uniknąć ustawiania wielu bibelotów i sprzętów kuchennych na półkach, gdyż nadmiar elementów dekoracyjnych daje wrażenie chaosu, który wydaje się jeszcze potężniejszy na niewielkich przestrzeniach.
Światło daje nastrój
Aranżacje małej kuchni muszą również pod uwagę brać oświetlenie. Jest to niezmiernie ważny element, który wpływa na komfort pracy, ale również na wygląd kuchni.
Warto pamiętać o oświetleniu podszafkowym, które ułatwi pracę. Bardzo dobrze z tego zadania wywiązują się halogeny bądź taśmy Led, które dają dużą ilość światła. Jednocześnie światło górne powinno mieć kilka stopni natężenia. Bardzo często w kuchni niezbędne jest duże, jasne światło, które wykorzystujemy w trakcie przygotowywania posiłków. Czasami jednak warto skorzystać ze światła spokojniejszego, łagodniejszego.
Dobrze zaaranżowana kuchnia, nawet ta mała jest miejscem, w którym praca nie jest niewygodna. Zastosowanie przemyślanych rozwiązań pozwoli na niewielkiej powierzchni stworzyć przestrzeń ergonomiczna i jednocześnie elegancką, w której wypicie kawy, czy zjedzenia obiadu będzie przyjemnością.