Barszcz czerwony to jedna ze smaczniejszych i zdrowszych zup. Jednak jego przygotowanie jest czasochłonne, co powoduje, że nie gości on często na stołach. Dostępne w sklepach koncentraty barszczu czerwonego znacznie ułatwiają gotowanie. Czy warto z nich korzystać i jak przygotować barszcz z koncentratu?
Dlaczego warto jeść barszcz?
Barszcz czerwony to bardzo zdrowa zupa. Jest niskokaloryczna, więc mogą ją jeść osoby będące na diecie. W dodatku buraki są naturalnymi antyoksydantami, więc chronią przed nowotworami. Barszcz z buraków to prawdziwa bomba witaminowa – uzupełnia organizm w witaminę C czy B, jest też naturalnym probiotykiem. Polecany jest osobom cierpiącym na cukrzycę oraz na choroby sercowo – naczyniowe. Anemikom dostarczy potrzebną porcję żelaza, Buraki zawierają też wapń, magnez, potas.
Barszcz z koncentratu – szybki i prosty sposób na przygotowanie zupy
Przygotowanie barszczu czerwonego to czasochłonne zajęcie. Istotą przygotowania tej zupy jest długie gotowanie buraków, następnie trzeba jeszcze przygotować zakwas, który dojrzewa przez wiele dni. Samodzielne przygotowanie barszczu wymaga doświadczenia. Z pomocą przychodzi koncentrat barszczu czerwonego, który stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego. Jest to skondensowany i doprawiony barszcz, który wystarczy tylko rozcieńczyć wodą. Można też połączyć koncentrat z wywarem, dodać sok z cytryny, kefir lub cukier.
Czy barszcz z koncentratu jest tak samo wartościowy, co tradycyjny?
Wiele osób myli koncentrat barszczu czerwonego z zupą z torebki. Są to zupełnie dwa różne produkty. Zupy z torebki nie zawierają buraków, w ich składzie znajduje się głównie cukier, tłuszcz palmowy i sztuczne barwniki. Tymczasem koncentrat barszczu czerwonego to zagęszczony sok z buraków ćwikłowych z dodatkiem przypraw. Dlatego zupa przygotowana z koncentratu barszczu czerwonego nie traci cennych wartości odżywczych i witamin.
Barszcz z koncentratu – szybki, zdrowy i tani
Używając koncentratu barszczu czerwonego w kilka chwil uzyskuje się smaczną, zdrową i pełnowartościową zupę. Butelka koncentratu niewiele kosztuje, za to ma dużą wydajność. Taka zupa jest też bardzo delikatna i nadaje się do spożycia przez osoby o wrażliwych żołądkach. Jest to też świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby włączyć do diety barszcz czerwony, a brakuje im umiejętności i doświadczenia w kuchni. Dzięki wygodnym koncentratom barszcz może częściej zagościć na stole i jest pod ręką zawsze kiedy przychodzi ochota na tę pyszną, aromatyczną i zdrową zupę.