Jak sama nazwa może na to wskazywać – dieta surowa to bardzo proste, ale i jednocześnie rygorystyczne podejście do własnego stylu odżywiana. Osoby na surowej diecie nie przyjmują żadnych potraw, do których wykonania potrzebna jest temperatura. Ich jadłospis w ogromnej większości składa się ze świeżych warzyw i owoców oraz nielicznych dodatków.
Dieta surowa – jakie są jej główne zasady?
Główne zasady zostały stworzone na podstawie założenia, iż wystawianie jedzenia na działanie temperatury (pieczenie, gotowanie, smażenie) sprawia, że wytrącają się z niego niezdrowe związki i substancje.
Aby zapobiec negatywnym wpływom na organizm tych substancji, decydują się na spożywanie produktów, których przygotowanie nie wymagało użycia temperatury wyższej niż 40 stopni Celsjusza. W ten sposób zwracają się w stronę, ich zdaniem, najzdrowszego i najbardziej naturalnego sposobu żywienia. Takiego, który towarzyszył pierwszym pokoleniom ludzkości.
Jakie produkty są najpopularniejsze?
Wyżej wymienione założenia sprawiają, że dieta surowa, nazywana także czasami witariańską, składa się w większości z warzyw i owoców. Jadłospis konkretnej osoby na tej diecie jest determinowany w większości przez miejsce zamieszkania – to właśnie on jest wyznacznikiem tego, jakich roślin owoce są dostępne.
Oprócz sezonowych warzyw i owoców w diecie surowej dużą rolę grają też: różnorodne jadalne pestki (np. dyni), kiełki roślin, sezam czy orzechy (od włoskich i laskowych przez nerkowce, aż po migdały). Sporą rolę w diecie pełnić mogą też dodatki, takie jak: siemię lniane czy sezam.
Czy możliwe jest łączenie produktów?
Zachowanie balansu nie tylko w zakresie zawartości talerza, ale także w podejściu psychicznym do diety, jest bardzo istotne. Nie ma wątpliwości, że ważnym elementem życia jest najzwyczajniej w świecie – smak tego, co spożywamy. Dlatego dieta oparta na nieprzetworzonych warzywach, korzonkach i kiełkach nie wydaje się najbardziej atrakcyjna.
Jednak odpowiednie łączenie składników i wykorzystywanie prostych przyrządów kuchennych, jak blender czy suszarka do żywności sprawiają, że otwierają się nowe możliwości. Dzięki nim można zajadać się sokami, sałatkami, a nawet surową, warzywną lasagne.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra