Barszcz czerwony, czyli zupa z buraków ćwikłowych, to typowa polska zupa. Najbardziej kojarzy nam się z wigilijną kolacją, jednakże warto jeść go regularnie na co dzień, na przykład na obiad. Barszcz ma naprawdę niezwykłe wartości odżywcze, a przy tym nie należy do najbardziej kalorycznych potraw.
Barszcz czerwony – z zakwasu czy koncentratu?
Tradycyjnie barszcz czerwony robi się z zakwasu, czyli przekiszonego soku buraczanego. Jednakże to może naprawdę sporo czasu potrwać, ponieważ kiszenie może trwać nawet kilkanaście dni. Dlatego wiele osób do przygotowania zupy używa gotowy koncentrat barszcz czerwonego.
Nie jest to złe rozwiązanie. Dobrej jakości koncentrat barszczu czerwonego może mieć takie same właściwości odżywcze, jak standardowy barszcz tradycyjny. Świetnie smakuje, a niektórzy uważają nawet, że jest o wiele lepszy niż tradycyjny, ponieważ poziom jego kwasowości jest nieco wyższy.
Wartości odżywcze barszczu czerwonego
Barszcz czerwony to najbardziej dietetyczne danie na wigilijnym stole. Warto go jeść ze względu na niezwykłe właściwości odżywcze buraków. Koncentrat barszczu czerwonego także zawiera składniki odżywcze i witaminy, które znajdują się w zupie. Buraki są zdrowe zwłaszcza ze względu na betainę, związek o silnym potencjale antyoksydacyjnym, który chroni komórki przed działaniem wolnych rodników. Chociażby dlatego warto sięgać po tę zupę jak najczęściej, ale to jeszcze nie wszystko.
Dodatkowo zawierają także żelazo i witaminę C, dlatego są świetnym wsparciem w walce z anemią i niedokrwistością. Dodatkowo są zasobnym źródłem witaminy B12. Wiele wskazuje także na to, że buraki mogą nieco wpływać na cukrzycę, ponieważ zwiększają wrażliwość receptorów na insulinę. Jednakże mają wysoki indeks glikemiczny, dlatego diabetycy powinny uważać na ich nadmierne spożycie.
Barszcz czerwony – kalorie
Barszcz czerwony podaje się na różne sposoby. Czysty, niezabielony śmietaną jest niskokaloryczny – talerz o objętości 200 ml dostarcza zaledwie 36 kcal. Jednakże już zupa z dodatkami jest bardziej kaloryczna.
Wigilijna zupa z koncentratu barszczu czerwonego z 10 uszkami z kapustą i grzybami może mieć około 250 kcal. To nadal nie jest jednak wcale tak dużo. Zabielona zupa ma już mniej więcej 290 kcal a podawana z ziemniakami to mniej więcej 400 kcal (dla dwóch średniej wielkości ziemniaków). Nadal jest to jednak ilość kalorii w sam raz na obiad, a zupa stanowi naprawdę wartościowy posiłek dla całej rodziny, który dostarczy wszystkich składników w zrównoważonych proporcjach.